سایه درون ما

خیلی از الفاظ و القابی که  به دیگران نسبت می دهیم می توان گفت که به خودمان بیشتر نزدیکی دارد تا به دیگران  و یا  در خودمان می توان اثراتی از آن را یافت که پنهان می باشد. و این همان سایه درون ماست که اگر به شناخت آن بپردازیم خواهیم توانست کمی به برطرف کردن عیوبمان کمک کنیم و در جهت سلامت روانی و شناخت درونمان گام برداریم.

بد نیست یک داستان از ملانصرالدین در این رابطه برایتان بگویم:

روزی یکی از بزرگان شهر به درخواست مکرر ملانصرالدین،  قراری گذاشت  که یک روز به منزل ملا برود  و چون موقع قرار رسید به درب منزل ملا رفت و هرچه در زد و منتظر ماند، او نیامد و روی درب نوشت « نادان  احمق » و رفت .  آن بزرگ وقتی به بارگاه خود رسید ، ملا نصرالدین ، سراسیمه خود را به او رساند و گفت که من را ببخشید.  قرارم یادم رفته بود و وقتی که رسیدم منزل و اسم شما را  روی درب منزلم دیدم ، تازه یادم افتاد که با شما قرار داشتم و خود را سریع به شما رساندم.

من اگر نادان نباشم کسی را نادان نخواهم دانست  و اگر احمق نباشم کسی را احمق فرض نمی کنم. وقتی کسی را به چیزی تشبیه میکنم حتما خودم هم از آن جنس هستم و آن را تجربه کرده ام و یا نشانه هایی از آن خصلت را دارا هستم.

من جنس آب را میدانم که چیست و وقتی دست به پارچه ای می زنم که نمدار است بیدرنگ متوجه می شوم که به آب آغشته است. من هرچه بیشتر با عصبانیت خو گرفته باشم بیشتر به افراد عصبانی توجه میکنم و به آنها عصبانی می گویم. معمولا آدمهای نادان اکثر اطرافیان خود را نادان می پندارند. آدمهای پولدار بیشتر اطرافیان خود را با پولشان مقایسه میکنند و در کل انسانها با کسانی که با شرایط خودشان همخوانی دارند همزاد پنداری می نمایند.

خود من به شخصه در خیلی از موارد اعتقاد به این داشتم که دوستان و نزدیکانم به فلان مشکل مبتلا هستند و دچار فلان اشکال در رفتار خود می باشند و حالا  متوجه شدم که هر ایرادی که در دیگران می بینم حتما نشانه هایی هم در من وجود دارد . پس اولین قدمی که باید بردارم این است دیگر در موردشان قضاوت نکنم و بعد سریع به درون خودم رجوع کرده و به کنکاش در مورد آن ایراد در درون خودم بپردازم.

در اصل یکی از بهترین راههای شناخت درون خود و یا به اصطلاح روانشناسی، پیدا کردن سایه وجود خود، دقت به همین واکنشهایی است که ما در قبال همدیگر داریم و بهترین نشانه از سایه خود ما این عکس العمل هاست. حال این عکس العمل ها خوب باشد و یا بد فرقی ندارد. وقتی من الگوها و شخصیتهایی که در اطرافیانم هستند را از آدمهای فداکار انتخاب می کنم، یعنی در وجودم از این خصلت خوشم می آید و  خودم نیز این خصلت را دارم. وقتی افراد خوش گذران را دوست دارم یعنی به این خصلت میل دارم حال اگر به خوش گزرانی در زندگی خود نمی پردازم ، در حال آزار دادن وجود خودم هستم.

انسان دارای وجودی سرشار از کلیه احوالات می باشد، انسانیت، ترس ،شیطانی و هیجانی ، عرفانی و ... .

شاید درک این مطلب قابل قبول نباشد ولی من و شما هم می توانستیم یک قاتل یا یک دزد باشیم ، اگر در شرایطی خاصی قرار می گرفتیم. چون آن دزد و قاتل نیز وجودش با ما یکی بوده و در اثر شرایط و موقعیتهای متفاوتی که قرار گرفته به این گونه تغییر یافته و  به اینجا رسیده است.

اما درون ما بعضی از توانایی ها بالقوه هستند که اگر آنها را کامل بشناسیم می توانیم ایرادات بسیار بد خود را رفع و از توانایی هایی که در درونمان نهفته است آگاه و برای پیشرفت در زندگی آینده خود استفاده نماییم.

اگر مجالی بود در آینده بیشتر در این باره خواهم نوشت.

موفق و پیروز باشید.

/ 0 نظر / 41 بازدید